بازدید از مدارس کشور روسیه

درباره کشور روسیه

روسیه

روسیه (به روسی: Россия، واج‌نویسی: راسیا) با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация، واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا) که در روسیه آر. اف Рф نیز خطاب می‌شود، پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی، و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ (هفده میلیون و هفتاد و پنج هزار و چهارصد) کیلومتر مربع وسعت، عنوان پهناورترین کشور جهان را به خود اختصاص داده به گونه ای که اختلاف زمانی غربی‌ترین منطقه تا شرقی‌ترین نقطه روسیه در حدود ۹ ساعت است. کشور کانادا که به عنوان دومین کشور پهناور جهان شناخته می‌شود تنها مساحتی در حدود ۵۸ درصد مساحت روسیه را دارا می‌باشد. همچنین روسیه مساحتی بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا را در بر می‌گیرد. اما بیشتر مساحت روسیه را مناطق خالی از سکنه تشکیل می‌دهند. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده و بیشتر مناطق کشور سرد سیر است. به همین سبب، در بیشتر مناطق روسیه (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) شرایط کشاورزی فراهم نیست. واژه روسیه یک کلمه اصیل روسی است و به معنای سرزمینی است که انسانهای روس زبان در آنجا زیاد زندگی می کنند. می توان گفت ریشه واژه روسیه کلمه روس است و این واژه در زمانهای قدیم از کلمه روس گرفته شده است. کشور روسیه یک کشور صنعتی است و مانند سایر کشورهای صنعتی دارای صنعت، علم و فرهنگ خودساخته و کاملاً مستقل و جدید است. کشور روسیه و پایتخت آن یعنی شهر مسکو مانند سایر کشورهای صنعتی و پایتخت سایر کشورهای صنعتی از زیباترین کشورها و شهرها در دنیا است. در اینجا ذکر یک نکته لازم است و آن این که سردسیر بودن مناطق زیادی از کشور روسیه دلیل عدم انجام فعالیت های کشاورزی در این مناطق در این کشور صنعتی نمی تواند باشد و در این کشور صنعتی باید روزی فرا برسد که سرتاسر سرزمین های سرد تبدیل به زمین های کشاورزی و باغات شود. پیش از این شوروری سابق وسعتی معادل ۲۲٬۴۰۲٬۲۰۰ کیلومتر مربع داشته که روسیه مساحتی در حدود ۷۷ درصد آنرا تشکیل می‌داده و باقی مانده آن که شامل ۵٬۳۲۶٬۸۰۰ کیلومتر مربع بوده در جریان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به ۱۴ کشور مستقل تبدیل شده‌است این میزان وسعتی در حدود ۲۳ درصد خاک شوروی سابق را تشکیل می‌داده‌است. روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه آسیایی تقسیم می‌شود بخشی از روسیه که در قاره اروپا قرار دارد وسعتی در حدود ۴ میلیون کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده و مساحتی در حدود ۲۴ درصد وسعت روسیه را شامل می‌شود ۷۷ درصد از جمعیت ۱۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفری روسیه در بخش اروپایی روسیه زندگی می‌کنند. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور قرار دارد و دومین شهر پرجمعیت اروپا پس از استانبول و ششمین از این منظر در میان شهرهای جهان به‌شمار می‌رود. جمعیت مسکو ۱۲٬۴۰۴٬۰۰۰ نفر و مساحت آن ۲۵۶۱ کیلومتر مربع حدود ۳/۵ برابر تهران است.

روسیه با حدود ۱۴۶٬۷۹۳٬۷۴۴ نفر جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۵۶ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان به حساب می‌آید. همچنین، نرخ رشد جمعیت در این کشور اندکی زیر صفر است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰، حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس اند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور سکونت دارند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه اند.

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ای است که شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچون تولستوی و داستایوفسکی را پرورانده‌است.

اهداف

  1. اطمینان از دسترسی همه‌ی اقشار جامعه به آموزش باکیفیت برای کاهش فاصله اقتصادی- اجتماعی طبقات جامعه
  2. فراهم‌سازی شرایط برای مشارکت فعال دانش‌آموزان مؤسسات مختلف آموزشی در فرهنگ، اقتصاد، اجتماع و سیاست
  3. حفظ ویژگی مردمی و ملی بودن آموزش در مدیریت و استقلال عمل نهادهای آموزشی
  4. فراهم‌سازی شرایط برای توسعه و استفاده بهینه از توانمندی‌های علمی و فنی
  5. فراهم‌سازی فضای فرهنگی دركشور درعین حفظ سنت‌های فرهنگی، نژادی ومنطقه‌ای.
شاخص‌های کلان اقتصادی
نوع شاخص شاخص
جمعیت 140873648 نفر
تولید ناخالص داخلی 1479825 میلیون دلار
نرخ رشد اقتصادی 4.3 درصد
درآمد سرانه 10356 دلار
امید به زندگی 69 سال
توسعه منابع انسانی 0.788
شاخص‌های آموزشی
نوع شاخص شاخص
نرخ باسوادی 100 درصد
سرانه آموزشی 4281 دلار
سهم آموزش از تولید ناخالص داخلی 4 درصد
سهم آموزش از مخارج دولت 12 درصد
طول دوره‌ی آموزش اجباری 10 سال
درصد دانش آموزان در مدارس خصوصی 75 درصد
تعداد روز تحصیلی در یک سال 169 روز
تعداد هفته‌ی آموزشی در مقطع ابتدایی و راهنمایی 34 هفته
روز آموزشی برحسب دقیقه 261 دقیقه
میانگین تعداد ساعت آموزشی در مقطع ابتدایی در یك سال تحصیلی 737 ساعت
میانگین ظرفیت کلاس در مقطع ابتدایی 15.7 نفر
طول دوره‌ی پیش دبستانی 4 سال
درصد ثبت نام در مراکز خصوصی پیش دبستانی 2 درصد
درصد دانش آموزان دختر در مقطع ابتدایی 49 درصد
حقوق پایه معلمان ابتدایی 4629 دلار
درصد تکمیل مقطع ابتدایی 95 درصد
نرخ مردودین در پایه چهارم ابتدایی 68 درصد
روسیه
ماموریت

بالفعل نمودن توانایی‌های بالقوه ذهنی همه‌ی ملت که یک عنصر کلیدی در توسعه پایدار و پویای روسیه است.

روسیه

روسیه

بازدید از مدارس کشور روسیه - ۱۳۸۹

این سفر از تاریخ ۲۳ آبان تا ۳۰ آبان ۸۹ به همراه ۳۸ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق روسیه مثل مدرسه ۱۹۹ و ۲۰۴۲، از نقاط دیدنی مثل موزه هرمیتاژ، کاخ کرملین نیز بازدید شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در روسیه تقدیم حاضرین در سفر شد.

روسیه

بازدید از مدارس کشور روسیه -۱۳۹۳

این سفر از تاریخ ۱۷ آبان تا ۲۵ آبان ۹۳ به همراه ۳۶ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق روسیه، از نقاط دیدنی مثل موزه هرمیتاژ و میدان سرخ نیز بازدید شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در روسیه تقدیم حاضرین در سفر شد.