بازدید از مدارس کشور آلمان

درباره کشور آلمان

آلمان

آلمان (به فرانسوی: Allemagne) (به آلمانی: Deutschland) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland)، نام بین‌المللی روی نقشه "Germany" کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع است و جمعیت آن ۸۲٬۸۸۷ میلیون نفر است.

اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین امروزی آلمان به حدود ۱۳۰٫۰۰۰ تا ۲۳۰٫۰۰۰ سال پیش و انسان‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اوّلین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراتوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراتوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم‌اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.

آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمّل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج به علاوه یک بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

اهداف

آموزش و پژوهش زیربنای آینده ما هستند. توسعه‌ی آموزش، علوم و تحقیقات توسط وزارت آموزش و پژوهش یکی از مهم‌ترین مشارکت‌ها در تضمین برتری کشورمان است.

در نتیجه، ما معتقدیم كه آموزش‌های پیش از مدرسه برای كودكان بسیار ضروری است و اگر كودك تحت این آموزش‌ها قرار نگیرد، احتمالاً در مدرسه با مشكلات مختلفی مواجه خواهد شد.

كلیه كارشناسان نظام آموزشی آلمان نقش تفاوت‌های فردی را در توانایی افراد عملاً تأیید كرده‌اند. روش‌های آموزشی متفاوت در نظام آموزشی ما انعكاسی است از این باور اجتماعی و سیاسی كه توانایی فردی و هوش در همه افراد یكسان نیست. جداسازی پیش‌داورانه دانش‌آموزان و فرستادن آنان به مدارس مختلف از این تفكر نشأت میگیرد كه یك جامعه برای دستیابی به موفقیت و پیشرفت به نخبگان تحصیلكرده و نیروی كار ماهر نیاز داشته و نیازهای آموزشی این دو گروه كاملاً با یكدیگر متفاوت است. اغلب دانش‌آموزان باید تحت آموزش عملی قرار گیرند كه سبب میشود به عنوان قشر مولد در جامعه فعالیت كنند. براین اساس، بهترین و باهوش‌ترین دانش‌آموزان باید براساس روشی منظم بر پایه رشته‌های كلیدی و مهم تئوریك تعلیم یافته، تفكر منطقی را بیاموزند، سؤال بپرسند و برای حل مشكلات به‌طور مستقیم عمل نمایند. به این ترتیب دانش‌آموزان آمادگی تحصیل در دانشگاه را خواهند یافت و دانشگاه سبب میشود كه برای قبول مسئولیت در جامعه و سرانجام رهبری جامعه آلمان مهیا گردند.

شاخص‌های کلان اقتصادی
نوع شاخص شاخص
جمعیت 82166672 نفر
تولید ناخالص داخلی 3286451 میلیون دلار
نرخ رشد اقتصادی 3.7 درصد
درآمد سرانه 40274 دلار
امید به زندگی 80 سال
توسعه منابع انسانی 0.92
شاخص‌های آموزشی
نوع شاخص شاخص
نرخ باسوادی 99 درصد
سرانه آموزشی 15062 دلار
سهم آموزش از تولید ناخالص داخلی 4.6 درصد
سهم آموزش از مخارج دولت 1.4 درصد
طول دوره‌ی آموزش اجباری 13 سال
درصد دانش آموزان در مدارس خصوصی 7.2 درصد
تعداد روز تحصیلی در یک سال 193 روز
تعداد هفته‌ی آموزشی در مقطع ابتدایی و راهنمایی 40 هفته
روز آموزشی برحسب دقیقه 245 دقیقه
میانگین تعداد ساعت آموزشی در مقطع ابتدایی در یك سال تحصیلی 790 ساعت
میانگین ظرفیت کلاس در مقطع ابتدایی 21.9 نفر
طول دوره‌ی پیش دبستانی 3 سال
درصد ثبت نام در مراکز خصوصی پیش دبستانی 64 درصد
درصد دانش آموزان دختر در مقطع ابتدایی 49 درصد
حقوق پایه معلمان ابتدایی 53967 دلار
درصد معلمان ابتدایی با سن کمتر از سی سال 7.4 درصد
درصد تکمیل مقطع ابتدایی 100 درصد
نرخ مردودین در پایه چهارم ابتدایی 1 درصد
آلمان
آلمان

آلمان

بازدید از مدارس کشور آلمان - ۱۳۹۳

این سفر از تاریخ ۴ تیرماه تا ۷ تیرماه ۱۳۹۳ به همراه ۳۵ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق کشور آلمان مانند دبیرستان تئودور فلایندر، کارگاه آموزشی نیز در مورد نقاط قوت و ضعف سیستم آموزشی آلمان با سخنرانی دکتر گرهلد برگزار شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در آلمان تقدیم حاضرین در سفر شد.