بازدید از مدارس کشور مالزی

درباره کشور مالزی

مالزی

مالزی یا به‌طور رسمی فدراسیون مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالا لامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیهٔ جغرافیائی است و دریای جنوبی چین این دو را از هم جدا می‌کند: شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جادهٔ شوسهٔ جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارندهٔ شاه‌نشین‌های جوهور، کداح، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقهٔ فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربردارد باآن‌که هم‌مرز اندونزی است، زیر سرپرستی حکومت شاه‌نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارندهٔ ایالت‌های صباح و ساراواک و حوزهٔ فدرال لابوآن است. اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالاییها سرپرستی می‌کنند؛ اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیت‌های چینی و هندی، یک‌دست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشدهٔ مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهندهٔ ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده‌شده در این کشور؛ از زمان استقلال آن تا کنون، شورش‌های نژادی ۱۳ می‌در آستانهٔ مبارزهٔ انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود

اهداف

  1. ایجاد ملتی متحد و وفادار
  2. پرورش انسان‌هایی خوش‌رفتار و شاداب که ایمان و دانش دارند
  3. آماده‌سازی منابع انسانی کشور برای نیازهای توسعه‌‌ی كشور
  4. فراهم‌سازی فرصت‌های آموزشیِ برابر برای تمامی مردم مالزی.
شاخص‌های کلان اقتصادی
نوع شاخص شاخص
جمعیت 27467834 نفر
تولید ناخالص داخلی 237959 میلیون دلار
نرخ رشد اقتصادی 7.2 درصد
درآمد سرانه 8423 دلار
امید به زندگی 75 سال
توسعه منابع انسانی 0.769
شاخص‌های آموزشی
نوع شاخص شاخص
نرخ باسوادی 92 درصد
سرانه آموزشی 2914 دلار
سهم آموزش از تولید ناخالص داخلی 5.8 درصد
سهم آموزش از مخارج دولت 18.9 درصد
طول دوره‌ی آموزش اجباری 6 سال
درصد دانش آموزان در مدارس خصوصی 3 درصد
تعداد روز تحصیلی در یک سال 198 روز
تعداد هفته‌ی آموزشی در مقطع ابتدایی و راهنمایی 42 هفته
روز آموزشی برحسب دقیقه 330 دقیقه
میانگین تعداد ساعت آموزشی در مقطع ابتدایی در یك سال تحصیلی 650 ساعت
میانگین ظرفیت کلاس در مقطع ابتدایی 33 نفر
طول دوره‌ی پیش دبستانی 2 سال
درصد ثبت نام در مراکز خصوصی پیش دبستانی 43 درصد
درصد دانش آموزان دختر در مقطع ابتدایی 48 درصد
حقوق پایه معلمان ابتدایی 6907 دلار
درصد معلمان ابتدایی با سن کمتر از سی سال 24.4 درصد
درصد تکمیل مقطع ابتدایی 97 درصد
مالزی
چشم انداز

مدرسه ایده‌آل نسل‌ باشکوه می‌سازد.

ماموریت

توسعه یک نظام آموزشی در سطح جهانی که همه‌ی استعدادهای بالقوه‌ی افراد را شکوفا می‌کند و انتظارات ملت مالزی را برآورده می‌سازد.

مالزی

مالزی

بازدید از مدارس کشور مالزی - ۱۳۸۹

این سفر از تاریخ ۲ تیرماه تا ۱۰ تیرماه ۱۳۸۹ به همراه ۴۳ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق کشور مالزی مانند مدرسه هوشمند ساپورا و سلطان عالم شاه، از جاذبه‌های دیدنی مانند باغ پرندگان و برج مخابراتی نیز بازدید شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در مالزی تقدیم حاضرین در سفر شد.

مالزی

بازدید از مدارس کشور مالزی - زمستان ۱۳۸۹

این سفر از تاریخ ۵ بهمن تا ۱۳ بهمن ۱۳۸۹ به همراه ۴۳ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق کشور مالزی مانند مدرسه نیلای و مدرسه بین‌المللی اسلامی مالزی، از جاذبه‌های دیدنی مانند باغ پرندگان و مسجد نگارا نیز بازدید شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در مالزی تقدیم حاضرین در سفر شد.

مالزی

بازدید از مدارس کشور مالزی - ۱۳۹۵

این سفر از تاریخ ۲ اسفندماه تا ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ به همراه ۴۰ نفر از مدیران و مسئولین مدارس سراسر کشور برگزار شده است. در این سفر ضمن بازدید از مدارس موفق کشور مالزی مانند مدرسه نکسوس و سمپاکا، از جاذبه‌های دیدنی مانند دهکده فرانسوی و معبد چینی‌ها نیز بازدید شد. در پایان این سفر گواهی حضور با امضاء سفیر و رایزن محترم فرهنگی در مالزی تقدیم حاضرین در سفر شد.